O MSM

 

V kloubních výživách pro koně i jiná zvířata či lidi se můžeme setkat se zkratkou MSM.
MSM, celým názvem methylsulfonylmethan (nebo též správněji dimethylsulfon), je organická sloučenina síry. Důvodem, proč se spíše používá název methylsulfonylmethan než dimethylsulfon, je ten, že by mohlo dojít k záměně s toxickými sloučeninami síry, jako je například podobně znějící dimethylsulfid. V čistém stavu je to bílý krystalický prášek bez zápachu, který je vlastní jiným sloučeninám síry, chuťově lehce hořký.

MSM je doporučován při zánětlivých onemocněních kloubů jako osteoartróza či revmatoidní artritida, artróza, protože se podílí na tvorbě kostí a pojivových tkání. Urychluje syntézu kolagenu a tím umožňuje regeneraci chrupavky. Některé zdroje uvádějí, že MSM funguje jako antioxidant a brání tomu, aby volné peroxidové radikály poškozovaly chrupavkové, ale i kostní buňky a tkáně Má analgetické, antioxidační a detoxikační účinky, tlumí zánětlivé procesy. Pomáhá také udržovat dobrou kvalitu kůže, srsti a kopyt. Je také vhodný jako doplněk léčby alergií či bolestí svalů.

V řadě doplňků stravy ho můžeme najít v kombinaci s látkami jako je chondroitinsulfát nebo glukosamínsulfát, popřípadě s oběma dvěma. Je třeba poznamenat, že odborníci upozorňují na jednu možnou interakci.MSM by se neměl používat společně s léky ze skupiny nesteroidních antiflogistik – antirevmatik (známých pod zkratkou NSAID, jako je například ibuprofen či diklofenak sodný – u koní např. Equipalazone apod.) vzhledem k mírnému antikoagulačnímu účinku MSM. V organismu se dobře vstřebává do všech tkání a z organismu je vylučován velmi pomalu, jeho biologický poločas je 100 hodin.

MSM se také dobře vstřebává kůží, čehož se využívá zejména při bolestech kloubů, svalů, vazů a šlach. Snižuje otoky, zmírňuje záněty, rozšiřuje cévy. Má také hydratační účinky, proto je vhodný při odřeninách a popáleninách, změkčuje také zjizvenou tkáň (i staré jizvy), odstraňuje svědění na kůži (i alergické). V tomto případě lze MSM vmíchat do krému nebo gelu, rozpustit a namazat na postižené místo.

Dávkování: 
Pro koně o hmotnosti 500kg- 15g/den
Pro psy a kočky- 500mg (0,5g) na 10kg hmotnosti psa, kočky na den.
Při akutních potížích užívání lze denní dávku zvýšit na dvojnásobek.

1 čajová lžička je cca 5g
1 polévková lžíce je cca 15g