O Konispáskovi

Rozhovor pro magazín Fler.

Vzpomenete si na své začátky?
Vzpomenout si na začátky není zas tak těžké, protože má rukodělná historie je relativně krátká. Začínala jsem za pomoci manžela zhruba v roce 2013 a to, jak většina z nás na Fleru, pro sebe a své kamarády, respektive pro svého koně a koníky mých kamarádek ze stáje. Nejdříve jsem vyzkoušela vyrobit jednu mastičku – byla to anýzová, krásně voněla, ale požadovaný repelentní efekt moc neměla. A tak jsem se pustila nejdříve do studia bylinek, abych zjistila, která je na co vhodná. Dneska už tedy třeba vím, že ten anýz se hodí spíš do hojivých mastiček... :-)

Jak dlouho vám trvalo, než jste se odhodlali na Fleru prodávat? Co vás přesvědčilo?
Víc než rok. V roce 2014 jsme u mastiček provedli registraci veterinární kosmetiky a já se vrhla na obesílání všech možných koňských obchodů a e-shopů a snila o tom, jak udělám díru do světa… Přišlo zklamání, protože z desítek obchodů se nakonec ozvalo jen několik pár… Prorazit mezi reklamou známé, komerční chemické přípravky s čistě přírodní a ručně vyráběnou kosmetikou bylo téměř nemožné. A tak mě známá navedla, ať zkusím Fler, že je tu jiná atmosféra, jiný okruh zájemců…

Máte nějaké umělecké či jiné kreativní vzdělání?
Vůbec, jsem vystudovaný biolog se zaměřením na parazitologii :-))

Zkoušíte i jiné techniky? S jakým úspěchem?
Neustále zkouším nové kombinace bylinek – někdo chce pro koníka hřejivou, někdo chladivou mastičku. Momentálně mám v plánu zkusit vyrobit šampón pro kobylku trpící alergii na hmyz. Pokud se osvědčí, třeba vznikne i nový Konispásek šampón.

Kde tvoříte? 
Doma. V kuchyni. Když začnu vyrábět, voní silicemi celý dům…

Jak vzniká vaše zdejší prezentace? 
Na zdejší prezentaci pracuji sama. No, je to taky vidět :).

Čím se necháváte ovlivňovat a jak ladíte svůj vlastní styl?
Pracuji stylem pokus-omyl. Mám několik koňských i lidských pokusných králíků, na kterých testuji a vylepšuji své výrobky.

Líbí se vám Fler? Co konkrétně vás na něm okouzlilo? :-)
Fler je fajn, jsou tu fajn lidi, prodávají se tu fajn věci. Je to krásná alternativa k tomu, co se dá běžně na internetu najít a koupit.

Znáte tu některé další prodejce? A co byste nám o nich řekli?
Z Fleru znám jednu super sedlářku, Silie. Vyrábí nádherné kožené věcičky a byla ochotná vyrobit i ne zcela standardní uzdečku pro mého valacha. Při té příležitosti jsme se poznaly i osobně a jsme spolu v kontaktu i nadále.

Jaké knihy máte rozečtené, jaké filmy milujete, co inspirativního doporučíte ostatním?
Před rokem se nám narodila dcerka, takže z volného času moc nezbylo. Co zbylo, věnuji většinou koním, takže večer usínám i u večerníčku :-) Momentálně mám rozečtenou knihu První vztah od D. Sterna – což je dalo by se říct naučná kniha o vztazích matek a kojenců. Z filmů mám ráda severskou produkci, ale bohužel už rok končím u toho večerníčku …

Co si myslíte, že je pro tvorbu nejdůležitější?
Pro mě je nejdůležitější vědět, že to nedělám zbytečně, že mastičky plní svůj účel a že opravdu pomáhají jak koníkům, tak i lidem.

Co považujete za svůj dosud největší úspěch?
Bude to znít asi hrozně, ale za největší úspěch své mastičkářské práce považuji úspěšné prokousání se právě registrací Konispáska u Ústavu pro kontrolu veterinárních biopreparátů a léčiv, protože té administrativy, sepisování, vyjednávání a dohadování se nad pro mě maličkostmi bylo opravdu hodně a sebralo nám to s manželem hodně času a nervů :-).

Proč to vlastně všechno děláte? :-)
Protože je to potřeba :-).

A váš veliký sen? 
Po rodičovské „dovolené“ se nevracet do klasického zaměstnání, ale rozjet to s Konispásky naplno. Třeba to vyjde…